2017. szeptember 22., péntek

Az első pergetések

Szeptember hónap elején összeállt a pénz, és a döntés együttese. Hosszasan bújtam a netet, mielőtt meghoztam a döntést, melynek eredménye az előző, a felszerelést bemutató bejegyzésben olvasható. Dolgozó emberként várva vártam azt a napot, amikor végre kipróbálhattam a készséget. Szépen összepakoltam, feltekertem a zsinórt a dobra (megjegyzem, egy lamellát ki kellett venni a Ryobi orsóból a szép zsinórkép érdekében), betáraztam a csalikat a dobozba. Nem bírtam megvárni a hétvégét, és egy munkanap után, rohantam is a Kána tóra. Hétfő és szerda között félárú a jegy, meg este is volt - zárásig 2.5 óra), így mindössze 900 ft-ért mehettem e rövid horgászatra. Készségesen elmondták, hogy a tó mely területén remélhető kapás. Pergető felszerelésemmel a kezembe, kis lámpalázzal el is indultam a tó körül a villamospályás oldalon, a csalit a nádas mellett vezetve dobálni. Ez volt az első pergetésem. A kezdeti izgalom után, elmélyedve a víz kémlelésében, kikapcsolva a külvilágot szorgalmasan dobáltam, gyakoroltam különböző csalivezetési technikákat, kipróbálva gumihalat, twistert, villantót, a tó kb 1/3 parti területét sikerült bejárnom. Ez a bejegyzés ezt, és a rá következő másik két alkalmat mutatja be.


Kána-tó

 Nem azt mondom, hogy eldugott hely, de meg van a maga varázsa

 Ponty, kárász, dévér, amúr biztos van benne

 Több szürke gém, és egy nagy kócsag is jelen volt (nagyított, telefonos kép)

 Van egy kis sziget, melyre pallón át lehet bemenni

Egészen estébe hajlóan dobáltam ...

Akadó nem olyan sok van, de a szűk állásoknál a nád zavaró


Mindig a parttal párhuzamosan igyekeztem vezetni a csalit, és csak ez után dobáltam egy pontból legyező alakban. Pár csali beszakadt, főleg a szigeten állva, kétszer éreztem azt, hogy "valaki" ráver a csalira, de halat nem tudtam kiszedni.



Hengermalom út, Rió

Következő alkalom a Hengermalom úton volt, ahol a Rió nevű szórakozóhelynél (Kopaszi-gát bejárat), mentem le a partra. Ott elég szépen lehet horgászni, de akadók vannak szép számmal. Érdekes, hogy a víz balról jobbra, Budapesttől Érdre felé folyik, de a Kopaszi-gát végénél megfordul az áramlás. Örvény keletkezik, és a csali felfelé úszik. Ez a sodrás terelte be több gumihalamat is az akadóba, ami tőlem balra volt. A part nagyon szép, sok csalit kipróbáltam. Maximális távolság, amit elértem a gumihalakkal, kb. 30-35 méter. Mintha ott még nem volnának halak. Gyakorlásnak jó volt.



 Folyóvízen más a technika ...

 A bokron túl, egy 50 éves pár szenvedett egymással. Nagyon zavartak

 Fogytak a gumihalak itt rendesen

A Kopaszi-gát miatt megfordul a víz, pedig onnan fentről folyik lefelé

A zölddel jelzett partszakasz szépen horgászható




Beliczay-sziget

Egy esőmentes szombaton elcsaltam feleségemet és egyik lányomat az Érd Ófaluban található Beliczay-sziget partszakaszra. Egy kellemes sétával az erdőn át, patak mentén könnyen lejutunk a partra, és már horgászhatunk is. Hangulatos, ígéretes hely ez, további jó területekkel, az érkezés irányához képest balra is. Akadó itt is előfordul, de viselhető. Itt mertem feltenni a Salmo wobblert, mely nem olcsó. Féltem a drága cuccot na :-) A Beliczay-sziget nyugodtan nevezhető vadregényesnek. Hangulata magával ragadó. A lányok néha dobáltak, csavarogtak is a környéken, én meg addig kipróbáltam minden csalifajtát a dobozból. Technikám hagy némi kívánni valót még, biztos ezért nem fogtam semmit. Akkor is rengeteget gyönyörködtem a tájban.


 Megérkezünk az erdei úton ...

 Ez tájfotónak sem utolsó, még ha telefonnal készült is

 Több mint egy órát dobáltam itt

 A lenti térképen jól látszik, hol is van ez az öböl

A folyton változó vízállás miatt, ezerarcú a táj


Itt az öbölben 30-150 cm mélységű a víz, állítólag igazi csukás hely. Szerettem volna akár egy-két órát is dobálni itt, akár megvárni a fényváltást, kicsit mászkálni a parton mindenfelé, de a lányokat nem nagyon kötötte le, hogy dobálok. Meg tudom érteni. Viszont velük is szerettem volna lenni, azért is, mert tudtam, másnap zárt térben zajló szociális programra megyünk. Próbálom össze kötni a dolgokat, de egy horgászhely kiismeréséhez nem hogy több óra, hanem több alkalom szükségeltetik. Szeretnék visszamenni még, nagyon érdekel ez a hely ! Hamarosan lesz alkalmam gyakorlottabb pergető horgászoktól tanulni, és társaságukban vélhetően megfogom majd első pergetett halaimat ...



Nagytétény - Duna utcai beömlő

Utolsó helyszínként a gyerekkoromban is sokat látogatott Nagytétényi beömlőt kerestük fel, Izgalmas helynek tartom, nyílt folyami, és nyugodtabb torkolati vízterekkel. Több pergető kolléga is járt ott ugyanabban az időben. Volt aki szemközt dobált a töltés oldalában, én egy kis öreggel a tágasabb, kövezett partszakaszon ... Több finom rákapás is volt, de hiába a berántások, nem sikerült halat fogni itt sem. Mindeközben kisebb halak vígan ugráltak ki a vízből, közvetlenül a jól látható, éppen felém közeledő csalim közvetlen közelében. Itt beszakadt egy gyönyörű gumihalam, melyért a szívem vérzett, de a felszíni Salmo csalival kihorgásztam a beszakad zsinórt, és kijött vele a csali is ... Mindent kipróbáltam, itt már fájó háttal, a közel 4-5 órás egyhuzamban állás, és dobálás után. (Vajon mégis csak hiányzik az a jó kis feeder-es fotel ? ) :-) Na de fotelban ülve nem nagyon lehet pergetni.


 Nagyon nyüzsgő gazdag víz ez. Gyanítom kishal-óvoda

 Érd felé tekintve ... Volt aki ott a gyökerek tetején próbálkozott.
Erősen fogytak a fények, s bevallom a türelmem is ...

A zölddel jelölt partszakasz izgatja a fantáziámat



Konklúzióként levonhatom, hogy kell egy bevezető horgászat olyan sporttársakkal, akik már láttak műcsalin halat, és esetleg feltárnának előttem néhány alapvető titkot. Nagy örömömre megismertem Dávidot és Ferót egy Facebook-os pergető csoportban, és alakítottunk egy saját közösséget. Szavaikat iszom, nem kevés halfogás van már mögöttük. Hamarosan együtt horgászunk, innen köszönöm meg, hogy rám írtak "fészen" !


E pár bevezető alkalom után, teljes hittel várom , hogy meglegyenek az első halak.
Például a Duna Pláza mögötti hajókikötőben, vagy Esztergom környékén, a Mini tavon ...
Meglátjuk.




2017. szeptember 9., szombat

Pergető horgászat

Nem hosszú évek, de számos tavi, és pár folyóvizes békés-hal horgászat után, mely egyaránt szólt úszózásról és fenekezésről (match és feeder), változatos helyszíneken, évszakokban, napszakokban, azt tapasztaltam, hogy igen kényelmetlen műfajok ezek. Mire gondolok, hogy értem ezt ? A túletetett tavakban a halak teljesen hektikusan reagálnak a felkínált etetőanyagra és csalikra. Nincs bevált recept, semmilyen helyszínre, semelyik fajra, semelyik évszakra, sem reggel, sem este. Megveszi az ember a rengeteg alapanyagot (etető anyag alap, magok, kukorica, aroma), megveszi a pelleteket, az ízesített cuccokat a szilikongyűrűhöz, vesz csontit, pinkit, gilisztát, kicipeli a vödröket, odaviszi a széket, a bottartó állványt, bekeveri, és elkezd várni. Jön is a taknyos dévér, meg a rengeteg tenyeres kárász, de ponty alig. A túloldalon nyolcéves forma kisfiú fog akkora amúrt játékból, hogy haza sem viheti. Mind ezt komolytalanul, játék közben. Elutazik az ember a Dunára, kicuccol, felszerel, megveszi a külön folyóvízre való szereléket, a más fajta, nehezebb, süllyedő alapanyagot, két komoly, de legalább középkategóriás bottal nyomja, és megint nem fog értékelhető halat olyan emberrel, aki 20 éve horgászik. Mindezt annyi cuccal, hogy megszakad, mire kiviszi a vízhez a felszerelését. (Tudom, miért nem bojlizok a tuti tavakon, ha nagy pontyot szeretnék ?)

NA NEEEE ! Más módszer kell nekem ...


Pergető horgászat


Nagyon sok videót néztem a Fishing and hunting csatornán és megtetszett ez a módszer. Megtetszett az, hogy egyetlen táskában elfér minden, hogy az ember sétál a vízparton, a tó mellett, a folyó oldalában, árterekben, vagy épp egy csónakban igyekszik elcsípni a ragadozó halakat. Azokat a vad halakat, amelyek nincsenek a végtelenségig bepohosodva, amelyek egy darab mozgó élő, vagy műanyag, akár gumi csalira is rámozdulnak. Az ember sétál, dobál, eggyé válik a természettel, kalandozik vadregényes tájakon, nem csipogó kapásjelzők, és más, szintén szerencséjét próbáló sporttárssal, akik - velünk együtt - egymás hegyén hátán foglalnak helyet, az agyon etetett, érdektelen halakkal (jó esetben) tele lévő tavak partján. A pergető horgász mindig oda megy, ahová más nem. Kifigyeli, és megtalálja a jó helyeket, melyek könnyen megközelíthetők azzal a kevés felszereléssel, mely nála van, melynek mennyisége csekély, de épp elég. Így szeretnék én is horgászni. Csukára, Balinra, Süllőre, Kősüllőre, Domolykóra, és szerintem még csomó fajt nem ismerek ... Hosszas kutakodás után, mérlegelve, és informálódva összeraktam egy felszerelést, mely pont jókor lett meg, mégpedig az őszi pergető szezon elején. Itt szeretném bemutatni e szettet.


 Daiwa Ninja 240 cm, 5-50 gr medium heavy pergető bot

 Ryobi Ecusima 3000 (5+1) orsó

 A legjobb orsóm mind közül. Vajpuhán jár

 Nevis halkiszedő fogó, a fogak ellen (LipGrip)

 Halhatározó kiskönyv, fonott 0.15 mm-es főzsinór, karbon előke

 Csalis doboz. Nem értem miért kerül ugyanez 2.5 x ennyibe a horgászboltban ?!

 Nagyon szépen belefér minden, és még tartalék hely is van benne

 Gumihalak sötétebb napszakokra

 Izgalmas színek mindenkorra

 Twisterek, és sneci utánzatok

 Villantók (Ottó bácsi támolygója folyóra, Effzett támolygó, és Mepps forgó tavakra

 Drótelőke a csukának

 Kéziszerszámok. (Mérőszalag, zsinórvágó és horogkiszedő fogó)

 Not a knot kapocs, JIG fejek, jóféle gyorskapcsok

 Az első wobblerek

 Caperlan Dobson 60 (nagy csőr, mélyre törő)

 Salmo lebegő sneci (még egy Rapalát majd veszek) ... vagy többet :-)

 Itthon találtam. Természetes színű, oldaltáska, kiváló.



Most hétvégén nem érek rá, de a jövő héten akár munka után, vagy szombaton, ha esik ha fúj, megyek és kipróbálom. Remélem, a szezon végéig belejövök, és Novemberre már sok élménnyel gazdagodom, egy szál oldaltáskával járva, álló és folyóvizeink partjait, ártereink zeg-zugos, varázslatos világát egyre jobban megismerve ...